TE Connectivity RT33K048
Manufacturer
Mfr. Part #
RT33K048
EBEE Part #
E86288599
Description
400V@AC 48V 16A One Normally Open: 1A (SPST-NO) Plugin Power Relays ROHS
Select All
CategoryRelays ,Power Relays
DatasheetTE Connectivity RT33K048
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Contact MaterialAgNi
Contact FormOne Normally Open: 1A (SPST-NO)
Coil Voltage48V
Release Time6ms
Operate Time9ms
Maximum Switching Voltage400V@AC
Maximum Switching Current16A