TE Connectivity RT314110
Manufacturer
Mfr. Part #
RT314110
EBEE Part #
E86792484
Description
400V@AC 110V 16A One Conversion: 1C (SPDT-Conversion) Plugin Power Relays ROHS
Select All
CategoryRelays ,Power Relays
DatasheetTE Connectivity RT314110
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Contact MaterialAgNi
Contact FormOne Conversion: 1C (SPDT-Conversion)
Coil Voltage110V
Release Time6ms
Operate Time8ms
Maximum Switching Voltage400V@AC
Maximum Switching Current16A