TE Connectivity RT314006
Manufacturer
Mfr. Part #
RT314006
EBEE Part #
E87303381
Package
Plugin
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
400V@AC 6V 16A One Conversion: 1C (SPDT-Conversion) Plugin Power Relays ROHS
Select All
CategoryRelays ,Power Relays
DatasheetTE Connectivity RT314006
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Contact MaterialAgNi
Contact FormOne Conversion: 1C (SPDT-Conversion)
Coil Voltage6V
Release Time6ms
Operate Time8ms
Maximum Switching Voltage400V@AC
Maximum Switching Current16A