TE Connectivity RT174012
Manufacturer
Mfr. Part #
RT174012
EBEE Part #
E86460993
Package
Plugin
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
400V@AC 12V 10A One Conversion: 1C (SPDT-Conversion) Plugin Power Relays ROHS
Select All
CategoryRelays ,Power Relays
DatasheetTE Connectivity RT174012
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Contact MaterialAgNi
Contact FormOne Conversion: 1C (SPDT-Conversion)
Coil Voltage12V
Release Time8ms
Operate Time10ms
Maximum Switching Voltage400V@AC
Maximum Switching Current10A