TD1D50TP
Manufacturer
Mfr. Part #
TD1D50TP
EBEE Part #
9652257-TD1D50TP-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series24308-Style, TD1
Packaging-
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesFilter, Shielded
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows3
Voltage Rating200V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric Material-
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector