STMicroelectronics STY100NM60N
Manufacturer
Mfr. Part #
STY100NM60N
EBEE Part #
E817561196
Package
TO-247-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
600V 98A 29mΩ@10V,49A 625W 4V@250uA 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STY100NM60N
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)98A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)29mΩ@10V,49A
Power Dissipation (Pd)625W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Input Capacitance (Ciss@Vds)9.6nF@50V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)330nC@10V