STMicroelectronics STU10N60M2
Manufacturer
Mfr. Part #
STU10N60M2
EBEE Part #
E85931944
Package
TO-251(IPAK)
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
600V 7.5A 85W 600mΩ@10V,3A 4V@250uA 1 N-channel TO-251(IPAK) MOSFETs ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetST STU10N60M2
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)7.5A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)600mΩ@10V,3A
Power Dissipation (Pd)85W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Input Capacitance (Ciss@Vds)400pF@100V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)13.5nC@10V