STMicroelectronics STS7NF60L
Manufacturer
Mfr. Part #
STS7NF60L
EBEE Part #
E8457488
Description
60V 7.5A 0.017Ω@10V,3.5A 2.5W 1V@250uA 1 N-channel SO-8 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STS7NF60L
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)60V
Continuous Drain Current (Id)7.5A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)0.017Ω@10V,3.5A
Power Dissipation (Pd)2.5W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)1V@250uA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)100pF@25V
Input Capacitance (Ciss@Vds)1.7nF@25V