STMicroelectronics STS6NF20V
Manufacturer
Mfr. Part #
STS6NF20V
EBEE Part #
E8457489
Description
20V 6A 45mΩ@2.7V,3A 2.5W 600mV@250uA 1 N-channel SO-8 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
104 In Stock for Fast Shipping
104 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STS6NF20V
RoHS
RDS(on)45mΩ@2.7V
Operating Temperature --
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)68pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation2.5W
Drain to Source Voltage20V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))600mV
Current - Continuous Drain(Id)6A
Ciss-Input Capacitance640pF
Gate Charge(Qg)11.5nC@16V