STMicroelectronics STS5NF60L
Manufacturer
Mfr. Part #
STS5NF60L
EBEE Part #
E8457490
Package
SO-8
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
60V 5A 0.055Ω@10V,2.5A 2.5W 2.5V@250uA 1 N-channel SO-8 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
262 In Stock for Fast Shipping
262 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STS5NF60L
RoHS
RDS(on)55mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+150℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)26pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation2.5W
Drain to Source Voltage60V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))2.5V
Current - Continuous Drain(Id)5A
Ciss-Input Capacitance-
Gate Charge(Qg)17nC@48V