STMicroelectronics STP80NF10FP
Manufacturer
Mfr. Part #
STP80NF10FP
EBEE Part #
E8501049
Package
TO-220FP
Description
100V 38A 0.015Ω@10V,40A 45W 4V@250uA 1 N-channel TO-220FP MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STP80NF10FP
RoHS
Operating Temperature-55℃~+175℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)100V
Continuous Drain Current (Id)38A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)0.015Ω@10V,40A
Power Dissipation (Pd)45W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)230pF@25V
Input Capacitance (Ciss@Vds)4.3nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)189nC@10V