STMicroelectronics STP75NF75FP
Manufacturer
Mfr. Part #
STP75NF75FP
EBEE Part #
E8361040
Package
TO-220FPAB-3
Description
75V 80A 0.011Ω@10V,40A 45W 4V@250uA 1 N-channel TO-220FPAB-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STP75NF75FP
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)11mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)240pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation45W
Drain to Source Voltage75V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))4V
Current - Continuous Drain(Id)80A
Ciss-Input Capacitance3.7nF
Output Capacitance(Coss)730pF
Gate Charge(Qg)160nC@10V