STMicroelectronics STP75NF75
Manufacturer
Mfr. Part #
STP75NF75
EBEE Part #
E813678
Package
TO-220
Description
75V 80A 300W 11mΩ@10V,40A 4V@250uA 1 N-channel TO-220 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
9291 In Stock for Fast Shipping
9291 available for immediate shipping
DatasheetST STP75NF75
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)11mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)240pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation300W
Drain to Source Voltage75V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))4V
Current - Continuous Drain(Id)80A
Ciss-Input Capacitance3.7nF
Output Capacitance(Coss)730pF
Gate Charge(Qg)160nC@10V