STMicroelectronics STP6N65M2
Manufacturer
Mfr. Part #
STP6N65M2
EBEE Part #
E87089892
Package
TO-220
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
650V 4A 60W 4V@250uA 1 N-channel TO-220 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STP6N65M2
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)650V
Continuous Drain Current (Id)4A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)-
Power Dissipation (Pd)60W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)0.65pF@100V
Input Capacitance (Ciss@Vds)226pF@100V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)9.8nC@10V