STMicroelectronics STP60NF06FP
Manufacturer
Mfr. Part #
STP60NF06FP
EBEE Part #
E8165617
Package
TO-220FP
Description
60V 30A 30W 0.014Ω@10V,30A 2V@250uA 1 N-channel TO-220FP MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
40 In Stock for Fast Shipping
40 available for immediate shipping
DatasheetST STP60NF06FP
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)16mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)125pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation30W
Drain to Source Voltage60V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))4V
Current - Continuous Drain(Id)30A
Ciss-Input Capacitance1.81nF
Output Capacitance(Coss)360pF
Gate Charge(Qg)49nC@10V