STMicroelectronics STP60NF06
Manufacturer
Mfr. Part #
STP60NF06
EBEE Part #
E860610
Package
TO-220
Description
60V 60A 0.016Ω@10V,30A 110W 4V@250uA 1 N-channel TO-220 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
150 In Stock for Fast Shipping
150 available for immediate shipping
DatasheetST STP60NF06
RoHS
RDS(on)16mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)140pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation110W
Drain to Source Voltage60V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))4V
Current - Continuous Drain(Id)60A
Ciss-Input Capacitance1.66nF
Gate Charge(Qg)73nC@30V