STMicroelectronics STP40NF10
Manufacturer
Mfr. Part #
STP40NF10
EBEE Part #
E8495254
Package
TO-220
Description
100V 50A 0.028Ω@10V,25A 150W 3V@250uA 1 N-channel TO-220AB-3 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
1 In Stock for Fast Shipping
1 available for immediate shipping
DatasheetST STP40NF10
RoHS
RDS(on)28mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)83.7pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation150W
Drain to Source Voltage100V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))3V
Current - Continuous Drain(Id)50A
Ciss-Input Capacitance2.18nF
Gate Charge(Qg)62nC@50V