STMicroelectronics STP20NF06L
Manufacturer
Mfr. Part #
STP20NF06L
EBEE Part #
E82935176
Package
TO-220
Description
60V 20A 0.07Ω@10V,10A 60W 3V@250uA 1 N-channel TO-220 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
1 In Stock for Fast Shipping
1 available for immediate shipping
DatasheetST STP20NF06L
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)70mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)40pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation60W
Drain to Source Voltage60V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))4V
Current - Continuous Drain(Id)20A
Ciss-Input Capacitance400pF
Output Capacitance(Coss)100pF
Gate Charge(Qg)7.5nC@10V