STMicroelectronics STP14NK50ZFP
Manufacturer
Mfr. Part #
STP14NK50ZFP
EBEE Part #
E8361036
Package
TO-220FPAB-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
500V 14A 35W 380mΩ@10V,6A 4.5V@100uA 1 N-channel TO-220FPAB-3 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
1 In Stock for Fast Shipping
1 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STP14NK50ZFP
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)380mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+150℃
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation35W
Drain to Source Voltage500V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))4.5V
Current - Continuous Drain(Id)14A
Ciss-Input Capacitance2nF
Gate Charge(Qg)92nC@10V