STMicroelectronics STL60N10F7
Manufacturer
Mfr. Part #
STL60N10F7
EBEE Part #
E82971694
Package
PowerFLAT-8(5x6)
Description
100V 12A 5W 18mΩ@10V,6A 2.5V@250uA 1 N-channel PowerFLAT-8(5x6) MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STL60N10F7
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)18mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)25pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation72W
Drain to Source Voltage100V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))4.5V
Current - Continuous Drain(Id)46A
Ciss-Input Capacitance1.64nF
Gate Charge(Qg)25nC@10V