STMicroelectronics STFI40N60M2
Manufacturer
Mfr. Part #
STFI40N60M2
EBEE Part #
E86687448
Package
I2PAKFP(TO-281)
Description
600V 34A 88mΩ@10V,17A 40W 4V@250uA 1 N-channel I2PAKFP(TO-281) MOSFETs ROHS
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)34A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)88mΩ@10V,17A
Power Dissipation (Pd)40W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Input Capacitance (Ciss@Vds)2.5nF@100V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)57nC@10V