STMicroelectronics STF130N10F3
Manufacturer
Mfr. Part #
STF130N10F3
EBEE Part #
E85909770
Package
TO-220FP
Description
100V 46A 35W 9.6mΩ@10V,23A 4V@250uA 1 N-channel TO-220FP MOSFETs ROHS
RoHS
Operating Temperature-55℃~+175℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)100V
Continuous Drain Current (Id)46A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)9.6mΩ@10V,23A
Power Dissipation (Pd)35W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Input Capacitance (Ciss@Vds)3.305nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)57nC@10V