STMicroelectronics STF11NM65N
Manufacturer
Mfr. Part #
STF11NM65N
EBEE Part #
E8500970
Package
TO-220FP
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
650V 11A 0.455Ω@10V,5.5A 110W 4V@250uA 1 N-channel TO-220FP MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STF11NM65N
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)650V
Continuous Drain Current (Id)11A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)0.455Ω@10V,5.5A
Power Dissipation (Pd)110W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)2.9pF@50V
Input Capacitance (Ciss@Vds)800pF@50V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)29nC@520V