STMicroelectronics STF10N65K3
Manufacturer
Mfr. Part #
STF10N65K3
EBEE Part #
E8165615
Description
650V 10A 35W 0.75Ω@10V,3.6A 4.5V@100uA 1 N-channel TO-220FP MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STF10N65K3
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)650V
Continuous Drain Current (Id)10A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)0.75Ω@10V,3.6A
Power Dissipation (Pd)35W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4.5V@100uA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)14pF@25V
Input Capacitance (Ciss@Vds)1.18nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)42nC@520V