STMicroelectronics STF10N60M2
Manufacturer
Mfr. Part #
STF10N60M2
EBEE Part #
E8377949
Description
650V 7.5A 25W 0.6Ω@10V,3A 3V@250uA 1 N-channel TO-220AB-3 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
513 In Stock for Fast Shipping
513 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STF10N60M2
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)600mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+150℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)0.84pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation25W
Drain to Source Voltage600V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))4V
Current - Continuous Drain(Id)7.5A
Ciss-Input Capacitance400pF
Output Capacitance(Coss)22pF
Gate Charge(Qg)13.5nC@10V