STMicroelectronics STF10N60DM2
Manufacturer
Mfr. Part #
STF10N60DM2
EBEE Part #
E83280947
Description
650V 8A 25W 0.53Ω@10V,4A 4V@250uA 1 N-channel TO-220FP MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STF10N60DM2
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)650V
Continuous Drain Current (Id)8A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)0.53Ω@10V,4A
Power Dissipation (Pd)25W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)0.72pF@100V
Input Capacitance (Ciss@Vds)529pF@100V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)15nC@10V