STMicroelectronics STF10LN80K5
Manufacturer
Mfr. Part #
STF10LN80K5
EBEE Part #
E8672386
Package
TO-220FP-3
Description
800V 8A 25W 0.55Ω@10V,4A 5V@100uA 1 N-channel TO-220FP-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STF10LN80K5
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)800V
Continuous Drain Current (Id)8A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)0.55Ω@10V,4A
Power Dissipation (Pd)25W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@100uA
Input Capacitance (Ciss@Vds)427pF@100V