STMicroelectronics STD12NF06L-1
Manufacturer
Mfr. Part #
STD12NF06L-1
EBEE Part #
E82971537
Package
IPAK(TO-251)
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
60V 12A 30W 0.09Ω@10V,6A 2V@250uA 1 N-channel TO-251-3 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
214 In Stock for Fast Shipping
214 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STD12NF06L-1
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)90mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)30pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation30W
Drain to Source Voltage60V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))1V
Current - Continuous Drain(Id)12A
Ciss-Input Capacitance350pF
Output Capacitance(Coss)75pF
Gate Charge(Qg)10nC@48V