STMicroelectronics STB18NF25
Manufacturer
Mfr. Part #
STB18NF25
EBEE Part #
E8155570
Package
TO-263-2
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
250V 17A 110W 165mΩ@10V,8.5A 4V@250uA 1 N-channel TO-263-2 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STB18NF25
RoHS
Operating Temperature-55℃~+175℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)250V
Continuous Drain Current (Id)17A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)165mΩ@10V,8.5A
Power Dissipation (Pd)110W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Input Capacitance (Ciss@Vds)1nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)29.5nC@10V