STMicroelectronics STB160N75F3
Manufacturer
Mfr. Part #
STB160N75F3
EBEE Part #
E8457514
Package
D2PAK
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
75V 120A 330W 3.7mΩ@10V,60A 4V@250uA 1 N-channel D2PAK MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetST STB160N75F3
RoHS
Operating Temperature-55℃~+175℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)75V
Continuous Drain Current (Id)120A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)3.7mΩ@10V,60A
Power Dissipation (Pd)330W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@250uA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)40pF@25V
Input Capacitance (Ciss@Vds)6.75nF@25V