STMicroelectronics ST715C33R
Manufacturer
Mfr. Part #
ST715C33R
EBEE Part #
E82970205
Package
SOT-323-5
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
85mA Fixed 3.3V Positive electrode 24V SOT-323-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetST ST715C33R
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current85mA
Number of Outputs1
Output Voltage3.3V
FeatureLow ESR;Overcurrent Protection(OCP);Short-Circuit Protection
standby current5.5uA
Dropout Voltage1V@(85mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage24V