STMicroelectronics LDLN015PU28R
Manufacturer
Mfr. Part #
LDLN015PU28R
EBEE Part #
E8155675
Package
DFN-6(2x2)
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
150mA Fixed 2.8V Positive electrode 5.5V DFN-6(2x2) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetST LDLN015PU28R
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃@(Tj)
Output Current150mA
output voltage2.8V
Number of Outputs1
Voltage - Supply5.5V