STMicroelectronics LD56100DPU28R
Manufacturer
Mfr. Part #
LD56100DPU28R
EBEE Part #
E83748773
Package
DFN-8(1.2x1.6)
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1A Fixed 2.8V Positive electrode 5.5V DFN-8(1.2x1.6) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetST LD56100DPU28R
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃@(Tj)
Output Current1A
Number of Outputs1
Output Voltage2.8V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)-
standby current155uA
Dropout Voltage175mV@(1A)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage5.5V