STMicroelectronics LD39100PU25RY
Manufacturer
Mfr. Part #
LD39100PU25RY
EBEE Part #
E82970582
Package
DFN-6(3x3)
Description
1A Fixed 2.5V Positive electrode 5.5V DFN-6(3x3) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetST LD39100PU25RY
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃@(Tj)
Output Current1A
Number of Outputs1
Output Voltage2.5V
standby current50uA
Dropout Voltage400mV@(1A)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage5.5V