STMicroelectronics LD1117DT18CTR
Manufacturer
Mfr. Part #
LD1117DT18CTR
EBEE Part #
E881159
Package
DPAK
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
75dB@(120Hz) 800mA Fixed 1.8V Positive electrode 15V DPAK Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetST LD1117DT18CTR
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current800mA
Number of Outputs1
Output Voltage1.8V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)75dB@(120Hz)
standby current10mA
Dropout Voltage1.3V@(800mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage15V