STMicroelectronics LD1086D2T18TR
Manufacturer
Mfr. Part #
LD1086D2T18TR
EBEE Part #
E82970850
Package
D2PAK
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
82dB@(120Hz) 1.5A Fixed 1.8V Positive electrode 30V D2PAK Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetST LD1086D2T18TR
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+125℃
Output Current1.5A
Number of Outputs1
Output Voltage1.8V
FeatureThermal Protection(TSD);Automotive Standard Certification
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)82dB@(120Hz)
standby current10mA
Dropout Voltage1.5V@(1.5A)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage30V