STMicroelectronics L6932D2.5
Manufacturer
Mfr. Part #
L6932D2.5
EBEE Part #
E83744679
Package
SOIC-8
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
75dB@(120Hz) 2A Fixed 2.5V Positive electrode 14V SOIC-8 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetST L6932D2.5
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-25℃~+125℃
Output Current2A
Number of Outputs1
Output Voltage2.5V
FeatureOvercurrent Protection(OCP);With ability;Short-Circuit Protection
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)75dB@(120Hz)
standby current400uA
Dropout Voltage-
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage14V