STMicroelectronics L4940V85
Manufacturer
Mfr. Part #
L4940V85
EBEE Part #
E83747100
Package
TO-220
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
68dB@(120Hz) 1.5A Fixed 8.5V Positive electrode 17V TO-220 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetST L4940V85
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+150℃
Output Current1.5A
Number of Outputs1
Output Voltage8.5V
FeatureThermal Protection(TSD);Short-Circuit Protection;Anti-Reverse
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)68dB@(120Hz)
standby current8mA
Dropout Voltage900mV@(1.5A)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage17V