STMicroelectronics BTW69-600RG
Manufacturer
Mfr. Part #
BTW69-600RG
EBEE Part #
E82936096
Package
TOP-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
150mA 80mA 600V 1 unidirectional thyristor TOP-3 Thyristors (SCR)/Modules ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,SCRs
DatasheetST BTW69-600RG
RoHS
Operating Temperature-40℃~+125℃
Holding Current (Ih)150mA
SCR Type1 unidirectional thyristor
Gate Trigger Current(Igt)80mA
RMS On-State Current(It (rms))50A
Peak Repetitive Off?State Voltage (Vdrm)600V
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.3V
Voltage - On State (Vtm)1.9V