STMicroelectronics BTB41-600BRG
Manufacturer
Mfr. Part #
BTB41-600BRG
EBEE Part #
E82688699
Package
TOP-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
80mA 50mA 600V TOP-3 Thyristors (SCR)/Modules ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,TRIACs
DatasheetST BTB41-600BRG
RoHS
Operating Temperature-40℃~+125℃@(Tj)
Holding Current (Ih)80mA
SCR Type-
Gate Trigger Current(Igt)50mA
RMS On-State Current(It (rms))40A
Peak Repetitive Off?State Voltage (Vdrm)600V
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.3V