STMicroelectronics BTA08-600SRG
Manufacturer
Mfr. Part #
BTA08-600SRG
EBEE Part #
E817571811
Package
TO-220
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
25mA 10mA 600V TO-220 Thyristors (SCR)/Modules ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,TRIACs
DatasheetST BTA08-600SRG
RoHS
Operating Temperature-40℃~+125℃
Holding Current (Ih)25mA
Gate Trigger Current(Igt)10mA
RMS On-State Current(It (rms))8A
Peak Repetitive Off?State Voltage (Vdrm)600V
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.3V