ST(Semtech) 2SA1015G
Manufacturer
Mfr. Part #
2SA1015G
EBEE Part #
E8118544
Package
TO-92-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
50V 400mW 150mA PNP TO-92-3 Bipolar (BJT) ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Bipolar (BJT) ,Single Bipolar Transistors
DatasheetST(Semtech) 2SA1015G
RoHS
Operating Temperature-
Collector Current (Ic)150mA
Power Dissipation (Pd)400mW
Collector Cut-Off Current (Icbo)100nA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vceo)50V
Transition Frequency (fT)80MHz
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)@Ic,Ib)300mV@100mA,10mA