SRCN6A25-24S
Manufacturer
Mfr. Part #
SRCN6A25-24S
EBEE Part #
8791375-SRCN6A25-24S-EB
Description
CONN PLUG FMALE 24P SOLDER CUP
DatasheetJAE Electronics SRCN6A25-24S
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Shell FinishNickel
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBackshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Insert MaterialPlastic
Base Product NumberSRCN6A25
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorSilver
Voltage Rating250VAC, 350VDC
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, PlatingAluminum Alloy, Nickel
Cable Opening0.669" (17.00mm)
Description
24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup