SRCN6A25-24P
Manufacturer
Mfr. Part #
SRCN6A25-24P
EBEE Part #
8791346-SRCN6A25-24P-EB
Description
CONN PLUG MALE 24P SOLDER CUP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetJAE Electronics SRCN6A25-24P
SeriesSRCN
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishNickel
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Shell Size, MIL-
Ingress Protection-
Shielding-
Primary MaterialMetal
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBackshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Insert MaterialPlastic
Base Product NumberSRCN6A25
MfrJAE Electronics
Contact Finish - MatingSilver
Contact MaterialCopper Alloy
ApplicationsCommunication Systems, Telecommunications, Test Equipment & Measurement
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorSilver
Voltage Rating250VAC, 350VDC
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, PlatingAluminum Alloy, Nickel
Cable Opening0.669" (17.00mm)
Description
24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup