SRCN2A25-24P
Manufacturer
Mfr. Part #
SRCN2A25-24P
EBEE Part #
10882877-SRCN2A25-24P-EB
Description
CONN RCPT MALE 24P SOLDER CUP
DatasheetJAE Electronics SRCN2A25-24P
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Shell FinishNickel
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Insert MaterialPlastic
Base Product NumberSRCN2A25
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorSilver
Voltage Rating250VAC, 350VDC
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, Plating-
Cable Opening-
Description
24 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup