SRCN2A16-10P
Manufacturer
Mfr. Part #
SRCN2A16-10P
EBEE Part #
10886653-SRCN2A16-10P-EB
Description
CONN RCPT MALE 10P SOLDER CUP
DatasheetJAE Electronics SRCN2A16-10P
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Shell FinishNickel
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Insert MaterialPlastic
Base Product NumberSRCN2A16
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorSilver
Voltage Rating250VAC, 350VDC
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, Plating-
Cable Opening-
Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup