SMS36GE4
Manufacturer
Mfr. Part #
SMS36GE4
EBEE Part #
7839355-SMS36GE4-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HEADER VERT 36POS 5.08MM
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions36
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLocking Ramp
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress ProtectionIP40
Contact ShapeCircular
Base Product NumberSMS36G
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows9
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
Row Spacing - Mating0.200" (5.08mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.280" (7.11mm)
Contact Length - Post0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length0.939" (23.85mm)
Insulation Height0.526" (13.35mm)
Contact Finish Thickness - Mating16.0µin (0.41µm)
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.200" (5.08mm)