SMS24GE3J
Manufacturer
Mfr. Part #
SMS24GE3J
EBEE Part #
10195160-SMS24GE3J-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT 24POS 0.2 GOLD PCB
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions24
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLocking Ramp
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress ProtectionIP40
Contact ShapeCircular
Base Product NumberSMS24G
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows6
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
Row Spacing - Mating0.200" (5.08mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.134" (3.40mm)
Insulation Height0.528" (13.40mm)
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
24 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold