SMS18RDH1
Manufacturer
Mfr. Part #
SMS18RDH1
EBEE Part #
9908243-SMS18RDH1-EB
Description
CONN RCPT HSG 18POS 5.08MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton SMS18RDH1
SeriesSMS
Packaging-
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions18
Contact TypeMale or Female
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLocking Ramp
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
FeaturesStrain Relief
Base Product NumberSMS18R
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact TerminationCrimp
Pitch0.200" (5.08mm)
Color-
Number of Rows3
Insulation MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Row Spacing0.200" (5.08mm)
Description
18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle 0.200" (5.08mm)