SMS10PHGE6
Manufacturer
Mfr. Part #
SMS10PHGE6
EBEE Part #
7838913-SMS10PHGE6-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HEADER R/A 10POS 5.08MM
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions10
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Contact ShapeCircular
Base Product NumberSMS10P
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.370" (9.40mm)
Contact Finish Thickness - Mating16.0µin (0.41µm)
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.200" (5.08mm)